Przejdź do treści
Strona główna » Blog » POZNAJ NASZEGO PROJEKTANTA GIER I ILUSTRATORA:KRZYSZTOFA CZACHURĘ

POZNAJ NASZEGO PROJEKTANTA GIER I ILUSTRATORA:KRZYSZTOFA CZACHURĘ

  Krzysztof Czachura
  Projektant gier, ilustrator, rysownik komiksowy, grafik kreatywny. 

           Szybki rys postaci Krzysztofa Czachury

           Z wykształcenia magister inżynier „Biologii Zwierząt” na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Od studiów próbował połączyć dwie pasje – nauki ścisłe, w szczególności przyrodnicze: biologię i anatomię z pasją tworzenia gier i malowania komiksów i ilustracji. 

           Założyciel i właściciel marek: 
  > KangurGra.pl
  > KumamGre.pl
  > studiokomiks.pl
  > artmedstudio.pl

           Zaprojektował i wydał ponad setkę gier planszowych, wielkoformatowych i podwórkowo – korytarzowych. Namalował i zilustrował niezliczone komiksy, ilustracje do książek, czasopism, badań naukowych i medycznych oraz podręczników. Projektował i malował dla wielu zaznanych marek i firm: Amazon, Bayern, TUV, ECOLAB, ACUVE… można by tu bardzo długo wymieniać. Jednak największą satysfakcję i radość kreeacji zawsze przynosiło mu tworzenie własnych gier i projektów. 

           W gry spod ręki Krzysztofa grają dzieci w całej Polsce: w szkołach, przedszkolach, bibliotekach, na świetlicach, festynach i piknikach rodzinnych. A każde dziecko zaświadczy, że granie w gry stworzone przez Krzysztofa Czachurę to nie tylko świetna zabawa i ruch ale także moc edukacji i nauki. 

  Misją każdej marki jaką tworzę i prowadzę zawsze są 3 filary:
  Nauka, edukacja i rozrywka. 

           Artysta vs Projektant 
  Krzysztof nie lubi stwierdzenia, że jest artystą. Uważa, że historycznie jest to bardzo skrzywdzone i wypatrzone słowo określające twórcę. Bardziej lubi myśleć o sobie w kategoriach rzemieślnika, projektanta, który ma konkretne cele i zadania projektowe do zrealizowania. Nigdy nie nazywaj go artystą, ponieważ zrobi Ci szybkie sprostowanie tego stwierdzenia. 🙂

  Artysta czeka na wenę a projektant po prostu bierze się do pracy.

           Proszę mi wierzyć – w świecie artystów ktoś z takim podejściem to jak biały kruk albo jednorożec. 🙂

           Każdy kto miał styczność z Krzysztofem wie, że działa jak żywa, kreatywna maszyna. Na dobry pomysł natychmiast się zapala i bierze do pracy. 

  Nie chciałbym mieć nigdy drugiej głowy, ale dodatkowa para rąk na pewno by się przydała do pracy. 🙂

           Kiedy zaczęła się przygoda z grami i komiksami? 
  Opowiadał mi kilak razy, że pierwsze gry robił z mamą już jako dziecko wieku szkolnym jak tylko potrafił już liczyć. Potem grali w nie rodzinnie razem z rodzeństwem i przyjaciółmi. Gry cieszyły się powodzeniem do tego stopnia, że niektórzy je wypożyczali, żeby sobie pograć. Od czasów studiów biologicznych równolegle zajmował i fascynował się grami planszowymi oraz komiksem. 

           Zawód projektanta gier to bardzo zróżnicowane i wielofunkcyjne zajęcie. Żeby gra była atrakcyjna, grywalna i ciekawa musi spełnić szereg warunków oraz przejść wiele procesów i testów. Bardzo ważnym elementem projektowania każdej gry planszowej jest intuicja, która oparta jest na doświadczeniu i wiedzy. Dobry pomysł na grę to dopiero początek procesu twórczego. Trzeba pomysł na grę wziąć na warsztat, policzyć mechanikę, zrobić odpowiednią oprawę graficzną, ubrać grę w ciekawą i atrakcyjną historię, która tchnie w ducha gry życie. Kiedy znajdzie się odpowiedni balas między tymi elementami trzeba przemyśleć i ustawić produkcję. Karty, pudełka, kostki, pionki, plansze itp. to wszystko też wchodzi w skład projektowania, które nie ma nic wspólnego lekkim duchem artystycznym. Kiedy wchodzimy w świat druku, farb, papierów, kartonów i wykrojników – jest to już rzemiosło, technika oraz znajomość materiałów. Waży jest tu dobry kontakt z drukarnią i podwykonawcami oraz sprawna współpraca. 

           > Przeczytaj artykuł: “Jak zrobić grę planszową?

  Grę jest mi łatwo zrobić. Wydać ją i wyprodukować to już inna bajka. 

           Współpracując już długo razem mogę powiedzieć, że Krzysztof Czachura to mega kreatywna i pracowita osoba, która ma ogromną, pozytywną energię. Potrafi zarażać ludzi do swoich pomysłów i tworzy bardzo dobrą przestrzeń i atmosferę pracy kreatywnej. Lubią się go trzymać żartym śmiech i ciekawe powiedzonka. Jest osobą otwartą, przyjazną i lubi ludzi oraz ciekawe osoby. Bardzo lubi dzieci i kontakt z nimi sprawia mu radość co widać to doskonale, kiedy czasem pojedzie wesprzeć animatorów na strefach gier XXL lub prowadzi zajęcia z warsztatów komiksowych lub projektowania gier. 

           Jak to powiedział szef marketingu Parku Wodnego w Krakowie

  Na pewno jest to osoba, z którą chętnie pójdziesz na piwo. Taki swój facet.

           Kilka ciekawostek o naszym głównym projektancie: 

           Kiedy maluje i tworzy mówi na głos do swoich postaci, do ekranu lub kartki papieru na której maluje. Czasem łapią się na to pracownicy albo klienci, ponieważ myślą, że zwraca się do nich, a on po prostu prowadzi wewnętrzny dialog i narracje. No cóż… artyści tak mają, przepraszam „projektanci” 🙂

           Krzysztof kolekcjonuje ciekawe słówka, które wyławia, zasłyszawszy u kogoś. Potem lubi wplatać je do swojego słownika. 

           Uwielbia bieganie i sporty wodne. To doskonały pływak. Za młodu były ratownikiem i przepracował kilka sezonów na basenach, kąpielach w w Parku Wodnym w Krakowie. Jet też nurkiem i freediverem. To wodne stworzenie. Jak wejdzie do wody to możesz już go nie zobaczyć przez kilka godzin. Z pasji i szacunku do żywiołu wody stworzył grę specjalnie przeznaczoną dla dzieci:
  > Zobacz grę dla dzieci “Bezpieczni nad Wodą

           Bardzo bliska jest mu przyroda w każdej postaci, w szczególności lasy i drzewa. Dlatego sadzi namiętnie drzewa i stara się zawsze żyć i produkować gry dla dzieci w duchu eko i zero waste. Takie podejście w sumie powinno być powszechną praktyką i normą. Pracownikom w firmie oraz klientom bardzo się podoba, zrównoważona produkcja z poszanowaniem matki natury. 

           O Krzysztofie Czachurze można by napisać bardzo wiele. Przede wszystkim to zdolny i pracowity projektant, który od ponad 20 lat zajmuje się tworzeniem gier, komiksów i ilustracji na potrzeby nauki i edukacji. Jego projekty trafiają w punkt i są zawsze dobrze przemyślane i merytoryczne. Współpraca z kimś takim idzie gładko jak po maśle. Jest osobą elastyczną, pozytywną i bardzo charyzmatyczną. Wiele osób podziwia go za ogromną wyobraźnię i ceni sobie jego współpracę. Ja również do nich należę.